Olen viimasel paaril kuul teinud enda peal läbi mitmesuguseid huvitavaid kehalisi teste. Mulle on alati meeldinud, kui asjad on mõõdetavad. Kindel arvuline väärtus lisab asjadele minu silmis objektiivsust, samuti on aja möödudes kordustesti tehes võimalik täpselt hinnata, kas tehtud muutused treeningplaanis olid õigustatud.
Esimesena räägin testist, mis on mõeldud erinevate lihasgruppide jõu ja omavahelise tasakaalu mõõtmiseks. Peamine rõhk on suunatud kerelihaste testimisele, mis on meie terve ja tugeva selja põhiliseks alustalaks. Samas saab testida ka näiteks teiste tähtsamate üle-ja alakeha lihasgruppide omavahelist tasakaalu. Testimiseks kasutatakse Euroopas välja töötatud seljatestimiskeskust Back-Check.
Testimise põhieesmärgiks on seljavaevuste ennetamine ja olemasolevatele seljaprobleemidele lahenduse leidmine. Seljavaevuste all kannatavad ligi 80% inimestest, mille peamiseks põhjustajaks on just nõrgad lihased ning puudulik lihaste omavaheline tasakaal, mis tekitavad lihaspingeid, ebastabiilsust liigestes ja sellega seoses ka valet kehaasendit.
Testimise käigus on võimalik kindlaks määrata oma keha nõrgad kohad ja vastavalt testi tulemustele sihipäraselt treenida. Kordustest sooritatakse kolme kuu möödudes.
Testimine kestis umbes 40 minutit ning pean ütlema, et tegemist oli päris tõsise pingutusega. Kõikide lihasgruppide testmiseks pidin tegema kolm 10 sekundilist maksimaalset staatilist pingutust. Nädal aega hiljemgi annavad lihased sellisest ootamatust pingutusest tunda. Samas saadud informatsioon on seda väärt!
Lisan siia ka oma enda tulemusi peegeldavad kokkuvõtte.
Testi tulemustest selgus, et tähelepanu vajavad rinnalihased ning triitsepsid ning ka seljalihased, mis on võrreldes kõhulihastega nõrgemad.
Kasulik on see testimine kõigile, nii tavaharjutajale, tippsportlasele kui ka lihtsalt inimesele, kes kaebab seljavalude üle. Olen kursis, et selle testiga on uuritud näiteks tervet Eesti maadluskoondist, lisaks ka paljusid teisi oma ala tippe Eestis.
Heikki