Treeningprotsess on oma olemuselt keha kohanemisprotsess- sinu keha kohaneb üha kasvavate koormustega ja on sunnitud seetõttu arenema ja muutuma tugevamaks.
See on üks ütlemata peen süsteem. Kui kehal pole põhjust olla treenitud, näiteks kui oled oma sporditegemise täielikult katkestanud, ei lähe kaua aega, kui ta muutub tagasi oma treeningperioodieelsesse seisundisse.
Oled ju märganud, kuidas su lihased kaovad peale pikemat treeningpausi?
Samas õigesti treenides muutud sa pikapeale tugevamaks, vastupidavamaks, sinu organism muutub ökonoomsemaks jne. Teisisõnu sinu tulemused paranevad.
Et seda kõike saavutada, peab sul olema mõistlik treeningplaan, mis tagab õige puhkuse ja treeningu vahekorra.
Pärast treeningut algab keha taastumine ja reeglina taastub keha endisest tasemest veidike kõrgemale, tekib nn ületaastumine, mis ongi aluseks treenituse kasvule. Kui sa suudad uue treeningu sättida just sellesse ületaastumisperioodi, siis sa muutudki tugevamaks.
Lihtsamalt öeldes- kui su treeningute vahe on liiga pikk, arengut ei toimu ning kui treenid liiga tihti, võid sattuda ületreeningusse ja sa muutud hoopis nõrgemaks.
Siinkohal ongi abiks oma keha kuulamine, sest organismid on erinevad ja ühest lahendust ei ole. Tee vastavalt enesetundele oma treeningplaanis muutusi.
Kui palju pingutada?
Selleks, et toimuks areng, pead sa esitama oma kehale pidevalt piisavaid väljakutseid. Kui jätkad pikemat aega treenimist samade koormuste ja raskustega, keha kohaneb ja areng pidurdub.
Heaks näiteks on lihastreening, kus on mõistlik treeningvahendi raskust vastavalt võimete kasvule suurendada.
See, mis täna tundub raske, on poole aasta pärast kindlasti liiga kerge. Lisa raskust niipea, kui su keha ja enesetunne seda võimaldavad!
Kui soovid kasvavate koormusega kodust treeningplaani, vaata siia!
Ole mõnus
Heikki
www.kaalustalla.ee peatreener